Jak skutecznie zepsuć pierwsze wrażenie? Klasyczne błędy w naszych CV cz.1

Każdy z pewnością zdaje sobie sprawę, jak ważne jest zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. Łatwo domyślić się, że na blogu o tematyce HR-owej, z dużym prawdopodobieństwem mowa o wrażeniu zrobionym podczas spotkania rekrutacyjnego. Jednak zanim do niego dojdzie, rekruter musi zostać przekonany do wykonania pierwszego telefonu do kandydata. Najlepszym, i w wielu przypadkach, jedynym sposobem na wzięcie udziału w procesie rekrutacyjnym jest przesłanie CV, którego funkcją będzie nie tylko przedstawienie profilu zawodowego danej osoby, ale również zaprezentowanie jej na tyle atrakcyjnie, że wybije się spośród pozostałych kandydatów.

Przeglądając dziesiątki CV dziennie, rekruter doskonale zdaje sobie sprawę na co zwracać uwagę, żeby jak najszybciej uzyskać niezbędne informacje. Mówi się, że już sześć sekund wystarczy do podjęcia decyzji o odrzuceniu kandydata. Dlatego, poprawnie skonstruowana aplikacja jest bardzo ważnym etapem całego procesu rekrutacyjnego. Trzeba pamiętać, że każdy ma inny gust, dlatego to w jakim layoucie, kolorystyce i czcionce /w granicach rozsądku oczywiście/ stworzymy nasze CV, nie ma kolosalnego znaczenia w kontekście całej rekrutacji, ale są pewne błędy merytoryczne, na które jednak zwraca się uwagę. Oto, najczęstsze z nich:

Zasada odwróconej chronologii

Dla przyszłego pracodawcy i rekrutera najważniejsza informacja o aplikującym kandydacie, to doświadczenie zawodowe i ostatnio zajmowane stanowisko. Nie każdy ma możliwość rozwijania swojej ścieżki kariery od samego początku w tym samym zawodzie, czy branży. Dlatego nasze pierwsze miejsce pracy, które jest zupełnie niezwiązane ze stanowiskiem na jakie aktualnie aplikujemy, a które często umieszczamy jako pierwsze w CV, jest rekruterowi zupełnie niepotrzebne. Oczywiście nie jest to błąd, przez który nikt naszej aplikacji nie przeczyta, ale można to nazwać żelazną zasadą kompozycji CV. To samo dotyczy sekcji związanej z wykształceniem. Musimy zadać sobie pytanie, co jest najważniejszym elementem naszego doświadczenia zawodowego i edukacji, a następnie umieścić te pozycje jak najwyżej. W kwestii wykształcenia – nie musimy podawać całej ścieżki, od szkoły podstawowej do liceum, czy studiów, bo wygląda to czasami trochę infantylnie 😉 dlatego warto skupić się na ostatnim zrealizowanym poziomie – absolwenci uczelni wyższych powinni wpisać studia, natomiast osoby, które ukończyły szkołę średnią/technikum, nie muszą już wymieniać podstawówki.

Śródtytuł

Sekcja z doświadczeniem zawodowym, gdzie wymieniamy zakres wykonywanych obowiązków, jest bardzo strategicznym elementem, w którym oprócz zwięzłego zaprezentowania własnej osoby, można również, i to w wielu miejscach, nie[potrzebnie się potknąć:

• Najlepiej wypunktować swoje zadania – o wiele lepiej czyta się to, niż czarną plamę tekstu,
• Warto spróbować zamknąć wymieniane obowiązki w formie nieskomplikowanych, hasłowych zdań – rekruter podczas rozmowy z pewnością poprosi o ich rozwinięcie, jeśli coś szczególnie przykuje jego uwagę,
• Każdy chciałby jak najlepiej dopasować się do stanowiska, na które aplikuje, ale wykorzystywanie treści wprost z ogłoszenia jest złym pomysłem – jeśli już koniecznie chcemy to zrobić, lepiej spróbować je przeformułować tak, aby nikt nie zorientował się, co było naszą inspiracją,
• Podanie przy stanowisku samego roku rozpoczęcia/zakończenia pracy, może wyglądać jak próba ukrycia krótkiego okresu zatrudnienia, różnica pomiędzy przepracowanym miesiącem, a rokiem jest bowiem diametralna. Warto, zgodnie z prawdą, opisać tego typu detale, a podczas rozmowy lub spotkania wyjaśnić z czego wynikała taka sytuacja. Pocieszeniem może być fakt, że w dobie pandemii i specyficznego czasu na rynku pracy, nikogo nie zdziwi sytuacja szybkich zmian organizacji.
• Kiedy długo mamy styczność z napisanym przez siebie tekstem, trudniej nam dostrzec literówki i błędy, dlatego dobrym sposobem na wyłapanie niuansów, jest poproszenie kogoś o uważne przeczytanie go – literówki wcale nie są rzadkością 😊
• Chyba najrzadziej spotykanym błędem w CV, ale niestety nadal obecnym, jest umieszczanie nieprawdziwych informacji – z dużym prawdopodobieństwem, rekruter będzie w stanie wychwycić nasze kłamstwo, a takie faux pas na samym początku rekrutacji zdecydowanie nie zachęca do zaproszenia kandydata do kolejnego etapu.

Klauzula RODO

Od kilku lat jest niezwykle ważnym elementem, bez niego nikt nie ma prawa skontaktować się z osobą przesyłającą CV, bo paradoksalnie i przeważnie zupełnie nieświadomie, nie wyraża ona na to zgody. Czasami ktoś umieszcza w klauzuli nazwę firmy, do której aplikuje, zezwalając konkretnej organizacji na przetwarzanie swoich danych, po czym rozsyła takie CV również do innych firm. W takim przypadku jest podobnie, nikt nie może się z nami skontaktować, bo sami nie zezwalamy na to danej organizacji. Coraz więcej firm korzysta obecnie z systemów rekrutacyjnych, które na etapie aplikowania wymuszają na kandydacie zaakceptowanie klauzuli informacyjnej, ponieważ w innym wypadku nie będzie możliwe zakończenie procesu składania CV. Jednak, dla pewności, zawsze warto mieć pod ręką poprawną, aktualną klauzulę:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacyjnego (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Tworzenie dobrego CV i zasady związane z jego budową, to klasyczny temat rzeka i można szeroko odnosić się do każdego elementu zawartego w tym specyficznym dokumencie. Jeśli zaciekawił Cię ten temat i chcesz poznać więcej błędów popełnianych w CV, a z drugiej strony, dobrych praktyk, które warto stosować, zapraszam Cię do śledzenia cyklu Okiem rekrutera, czyli rekrutacja z drugiej strony biurka. Kolejny artykuł już wkrótce!
I powodzenia w robieniu jak najlepszego pierwszego wrażenia 😊

stopka