Jak skutecznie zautomatyzować onboarding?

Z czym kojarzy Ci się pierwszy dzień w pracy? Pewnie z przymusową wizytą w dziale HR lub administracji, podpisaniem szeregu dokumentów związanych z zatrudnieniem, odbiorem karty dostępu i spacerem po najważniejszych pomieszczeniach w biurze. Po drodze witasz się z wieloma pracownikami, których imion i tak nie zapamiętasz od razu 😉, mijasz kącik kawowy, którego lokalizację akurat warto zapamiętać 😉, i w końcu docierasz do swojego biurka, gdzie czeka już na Ciebie sprzęt do pracy i jakiś pakiet powitalny od firmy  No tak, to typowy scenariusz biurowy, a co w sytuacji, jeśli Twoja praca jest całkowicie zdalna? Masz wirtualne biuro, wirtualny zespół, przyda Ci się także wirtualny onboarding!

Proces onboardingu jest bardzo ważnym elementem wprowadzającym nowego pracownika w środowisko pracy. To proces zarówno poznawczy, dający Ci wiedzę na temat firmy, jej procedur, zakresu obowiązków itp., jak również mocno emocjonalny, związany z nawiązywaniem relacji z innymi pracownikami, z szefem, nowym zespołem. Im lepiej będziesz mieć przygotowane ścieżki onboardingowe, intuicyjnie prowadzące Cię po kolejnych etapach wtajemniczenia, tym większe będzie Twoje poczucie komfortu i satysfakcji z wyboru właśnie tego pracodawcy.

Nowoczesne systemy do e-onboardingu mają w sobie wiele praktycznych funkcjonalności, które pozwalają nam na dobre zaplanowanie, zarządzanie i raportowanie wszystkich procesów onboardingowych, nawet jeśli musimy wystartować z kilkudziesięcioma naraz. Jak wygląda to w Hsys, polskim systemie do e-HR? W module Onboarding, zaczynamy pracę od stworzenia sobie wzorcowych ścieżek dla wybranych przez nas grup pracowników np. oddzielnej ścieżki dla programistów, pracowników księgowości, marketingu itd. Każda z tych grup ma swoje specyficzne potrzeby i materiały, z którymi powinna się zapoznać. Kiedy mamy już ścieżki, tworzymy na nich etapy, żeby nasz pracownik miał rozplanowany onboarding w czasie, nie wszystko musi zobaczyć naraz, dobrze jest podzielić mu wiedzę na mniejsze porcje i zaplanować je na przestrzeni kilku miesięcy. Do każdego etapu możemy dodawać dowolne elementy. Jakie? Filmiki powitalne, dokumenty, z którymi ma się zapoznać, testy sprawdzające wiedzę, ankiety, szkolenia e-learningowe, badania satysfakcji itd. Każdy element czy zadanie, które tam dodamy są określone czasowo, czyli z góry zakładamy ile czasu dostanie nasz pracownik na jego wykonanie, czy musi w jakiś sposób potwierdzić nam jego zaliczenie. Możemy dodawać elementy obligatoryjne, bez zaliczenia których pracownik nie przejdzie dalej, jak również, fakultatywne, które mogą mu się przydać, ale nie są wymagane. System sam wysyła pracownikom przypomnienia o kolejnych etapach onboardingu i zadaniach, które już na nich czekają. Po upływie założonego czasu, wysyła przypomnienia i ponaglenia. A my, z punktu widzenia osoby zarządzającej procesem, widzimy na jakim etapie jest każdy nowy pracownik, co udało mu się wykonać, a gdzie ma przestoje. Nie musimy zatem męczyć go mailami i pilnować z kalendarzem, system komunikuje się z nim i z nami, czuwając nad sprawnym przebiegiem wdrożenia w wyznaczonych ramach czasowych. Co więcej, nie musimy już ręcznie przypisywać pracowników do stworzonych ścieżek, mamy w systemie grupy dynamiczne, czyli automatyczne przypisania ze względu na określone kryteria np. wybór po dziale, zespole, stanowisku itp. Możemy zatem szybko przydzielić bardzo wielu pracowników do odpowiednich ścieżek, bez czasochłonnego ręcznego wyszukiwania osób i ich „odklikiwania” 😉

Przykładowy widok postępu ścieżek onboardingowych dla wybranych pracowników na kolejnych etapach realizacji

 

Moduł onboardingu daje Ci zatem wiele możliwości, dzięki którym oszczędzisz czas sobie i swoim współpracownikom. Ostatnio był on testowany przez Marzenę Jurewicz Komudę /https://jobdesigner.pl/, eksperta od procesu rekrutacji i onboardingu. Marzena przeszła przez wszystkie etapy przykładowej ścieżki onboardingowej w systemie i dała mu bardzo pozytywną rekomendację:

Skuteczny onboarding jest ciekawy, motywujący i angażujący pracownika. Z takim właśnie rozwiązaniem mamy do czynienia w przypadku inteligentnego rozwiązania dla firm Hsys. System adresuje niemal wszystkie procesy HR i jest również przyjazny pracownikowi. Po wejściu napotkamy przejrzystą tablicę, którą można dowolnie personalizować. A w środku zestaw kafelków przypisanych do wykonania poszczególnych zadań. Na nowego pracownika czekają ankiety, E- learningi, quizy, testy i prezentacje. Wszystko w przystępnej, intuicyjnej i responsywnej formie. Istnieje również możliwość pobierania treści i konwertowania ich na inne formaty. Z pewnością każdy pracownik rozpocznie swoją nową karierę z pakietem wiedzy i motywacji po przejściu onboardingu w tak nowoczesnym wymiarze.

System jest dopasowany do potrzeb klienta i posiada dedykowane funkcjonalności, które można zintegrować z istniejącymi w firmie rozwiązaniami. To jedyny system na rynku pozwalający projektować widoki dla różnych grup pracowników. Kompleksowe rozwiązanie HR zapewniające maksymalne bezpieczeństwo z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających pracodawców. Co więcej, inteligentny system sam podpowie rozwiązania, które wyręczą pracowników Działu HR w części wykonywanych przez nich zadań.

A więcej możecie dowiedzieć się na stronie https://www.blog.hsys.pl/

Warto!

Marzena Jurewicz Komuda

A zatem, jeśli interesują Cię nowoczesne rozwiązania i chcesz, żeby onboarding w Waszej organizacji naprawdę angażował pracowników i jeszcze przed rozpoczęciem pracy pozwalał na budowanie z nimi pozytywnej relacji, zamów demo Hsys i sam/a przetestuj wszystkie możliwości modułu onboarding!

Jak zamówić takie demo? Napisz do Przemysława, podeśle Ci dane do logowania: przemyslaw.dziubek@hrtec.pl Demo możesz testować tyle, ile potrzebujesz i zapraszać do testowania inne osoby ze swojego zespołu/działu, zawsze warto zebrać szerszy feedback 😊

No i powodzenia w prowadzonych procesach onboardingowych 🚀

 

stopka