Fakty i mity o wynagrodzeniu

Wynagrodzenie to jeden z głównych aspektów, na jakie patrzy potencjalny pracownik. Nie ma w tym nic dziwnego. Ludzie kończą studia, kursy i nabierają doświadczenia i liczą w zamian za to na godziwą wypłatę. Dużo się słyszy na temat utartych już reguł w tym temacie. Dlatego też postaramy się przedstawić Wam wszystkie fakty i mity na temat wynagrodzeń.

Mężczyźni zarabiają więcej od kobiet: fakt

To popularne stwierdzenie jest, niestety, prawdą. Na pocieszenie można powiedzieć, że akurat w Polsce ta różnica jest jedną z najmniejszych w Europie – wynosi 6%. Lepiej jest jedynie w Słowenii. Jest kilka powodów, przez które tak się dzieje. Jednym z nich jest to, że kobiety znacznie częściej pracują w niepełnym wymiarze godzin, co znacząco wpływa na zarobki. Drugi znacznie ważniejszy: częściej przerywają karierę, między innymi z powodu macierzyństwa.

Mężczyźni to lepsi pracownicy, więc zarabiają lepiej: mit

Stwierdzenie to jest oczywiście stereotypem, ale niestety odcisnęło swoje piętno na pracodawcach z całego świata. Prawda jest inna. Wyniki badania organizacji Catalyst z 2010 roku wyraźnie wskazują, że pracodawcy mają po prostu inne podejście do mężczyzn i kobiet. Płeć piękna aby dobrze zarabiać, musi pokazać swoją wartość, niekiedy systemy do rekrutacji nieco różnią się dla obu płci. Mężczyźni natomiast oceniani są na podstawie potencjału. Wniosek z tego taki, że kobiety dostają więcej, pracując dłużej w jednej firmie, natomiast mężczyźni z każdą kolejną zmianą miejsca zatrudnienia.

W mieście zarabia się więcej niż na wsi: częściowo mit

Ogólnie uważa się, że opuszczanie wsi kosztem dużych miast, a szczególnie stolicy, jest spowodowane lepszymi zarobkami. Jest to tylko częściowo prawda. Wysokość wynagrodzenia za pracę wynika głównie z regionu zamieszkania, a nie wielkości miejscowości. Na Mazowszu zarabia się niemal tysiąc złotych więcej, niż np. na Dolnym Śląsku i w Małopolsce. Warto jednocześnie pamiętać, że życie w Warszawie jest znacznie droższe, niż w pozostałych rejonach Polski, więc de facto różnica w zarobkach nie jest aż tak zauważalna.

Wyższe wykształcenie gwarantuje wyższe zarobki: fakt

Mimo coraz powszechniejszego poglądu, że studia to strata czasu, badania wyraźnie pokazują, że w kwestii potencjalnych zarobków mają jednak spore znaczenie. W 2013 roku osoby, które ukończyły studia, zarabiały średnio o 60% więcej niż te, które zakończyły edukację z wykształceniem średnim. W Polsce ta różnica jest jeszcze większa – absolwenci wyższych uczelni mogą liczyć na zarobki większe o 70% niż ich koledzy jedynie po maturze!

stopka