Aplikacje mobilne w HR

Smartfon i tablet to urządzenia, które stały się niejako znakiem naszych czasów. Jedno jest pewne – ułatwiają życie. Nie bez przyczyny mówi się, że dzięki nim możemy nosić całe biuro w kieszeni. A jak technologie mobilne sprawdzają się w świecie HR?

W ostatnich miesiącach można zaobserwować ciekawą zmianę, a mianowicie palące zapotrzebowanie na aplikacje mobilne, jako główne platformy technologiczne.  Według raportu stworzonego przez Josha Bersina, szefa i założyciela Deloitte Consulting LPP, na świecie jest aktualnie 2,1 miliarda posiadaczy smartfonów. Używanie internetu mobilnego wzrosło w 2014 roku o 69% , a 55% z tego sprowadza się do oglądania nagrań wideo. W skrócie: mobilny internet stał się powszechny, a wielu jego użytkowników poza słowem pisanym, poszukuje w nim treści wizualnych.

Te same badania wskazują, że większość ludzi spędza dziennie 5-6 godzin w internecie, a 51% tego czasu, to ten spędzony na telefonie. Wynika z tego, że aby dotrzeć do pracowników na całym świecie, firmy będą musiały sprowadzić swój system HR do poziomu aplikacji mobilnej.

Dla jasności, mówiąc o aplikacjach, nie mamy na myśli dostosowania do smartfonów czy tabletów aplikacji sieciowych, działających przez przeglądarkę. Zbyt wielu dostawców uważa technologie mobilne za kolejną platformę dla sieciowych aplikacji. Z technologią mobilną wiąże się całkowicie inny typ programowania, wymaga innej mechaniki, cech i dynamiki użytkowników. Aplikacje powinny być proste i łatwe w obsłudze. Te najbardziej efektywne czerpią z idei portali społecznościowych i korzystają z danych lokalizacji.

Doskonałym przykładem aplikacji HR na smartfony, jest Sidekick, system rozwijany przez Commonwealth Bank of Australia. Aplikacja ta pozwala na skuteczne zarządzanie całym cyklem życia pracownika w firmie. Sidekick został ściągnięty 10000 razy przez pracowników firmy i w mniej niż rok zredukował ilość próśb o odcinki wypłaty o 46%, a wniosków o zatwierdzenie grafiku dla pracowników godzinowych o 35%. Pomogło to też oddziałom HR w poprawieniu komfortu pracy w całej organizacji.

Firmy rekrutacyjne szacują, że 45% kandydatów, aplikuje aktualnie przez urządzenia mobilne, a LinkedIn donosi, że portale społecznościowe stały się jednym z głównych źródeł zatrudnienia osób o wysokich kwalifikacjach zawodowych. Wynika z tego, że przejście systemu do HR w postać aplikacji mobilnej może w znaczny sposób poprawić selekcję kandydatów, jak również produktywność i zaangażowanie pracowników.

Praktycznie każdy proces HR można dostosować do obsługi w aplikacji na smartfonie. Jest to fenomen, który wyraźnie ujrzymy w roku 2016. Urządzenia mobilne najprawdopodobniej staną się główną platformą informacyjną w przeciągu kilku najbliższych lat.

 

Źródła:
HR Technology for 2016: 10 Big Disruptions on the Horizon, Josh Bersin
“Internet Trends 2015 — Code Conference,” KPCB / Mary Meeker, May 27, 2015, www.kpcb.com/internet-trends
Smartphones in the Workforce: What HR Practitioners Say about Planned Use, Bersin by Deloitte / Katherine Jones, Ph.D., and Sally Cooke, 2015
3Fostering Change and Driving Productivity: How the Commonwealth Bank of Australia
Leveraged Analytics and Mobile Technology to Spur Efficiency, Bersin by Deloitte / Katherine Jones, Ph.D., 2015
stopka