10 pytań rekrutacyjnych, które powiedzą Ci więcej o kandydacie, niż jakiekolwiek inne

Spotkanie rekrutacyjne nie musi być dla kandydata kolejną nudną konfrontacją z zaspanym rekruterem. Może być pełnym energii i uwalniającym pokłady kreatywności czasem, który bez względu na wynik spotkania, zapadnie w pamięć, dając więcej informacji o kandydacie, niż sztampowe i nieco już wyświechtane: „jakie są Pani/Pana moce i słabe strony”.

Poniżej prezentujemy listę 10 pytań rekrutacyjnych, które system do rekrutacji bądź rekruter zada z uśmiechem na twarzy, a kandydat będzie miał, być może niespotykaną wcześniej, przestrzeń do pokazania siebie w sposób, na który przygotowanie się byłoby niemożliwe. Jednym słowem – będzie sobą.

 

  1. Co w Twojej ostatniej pracy (poza pieniędzmi) mogłoby Cię zainspirować do pozostania i pracowania dalej?

To pytanie da obraz tego, z jaką osobą masz tak naprawdę do czynienia, jakie były by prawdziwe motywacje odejścia z miejsca pracy i, co najważniejsze, co tak naprawdę jest dla danej osoby ważne w rozwoju kariery zawodowej.

  1. W ciągu następnych 5 minut naucz mnie czegoś, czego nie wiem.

Doskonałe pytanie sprawdzające, jakie kandydat ma pasje, czym się interesuje. W przypadku aplikacji na stanowiska kierownicze daje odpowiedź na pytanie, czy kandydat potrafi się komunikować z zespołem, inkubować idee, prowadzić zespół i rozpalać do działania.

  1. Jeżeli mógłbyś być dowolnym zwierzęciem, jakim chciałbyś być?

Pozornie to pytanie wydaje się być bezwartościowe i infantylne pytanie. Ale tylko pozornie. Daje szerszy obraz na temat postawy osoby oraz informuje o prawdopodobieństwie w jakim kandydat jest w stanie adoptować się do kultury organizacyjnej oraz wartości, które są dla organizacji ważne.

Ponadto pozwala w doskonały sposób rozładować napięcie podczas spotkania i wprowadzić element uśmiechu. Jeżeli zaś nie wprowadza, to też może dać pewien obraz kandydata.

  1. Jeżeli nie dostaniesz tej pracy, to jaki jest Twój plan B?

Odpowiedź na to pytanie powie Ci dużo na temat stosunku kandydata do Twojej organizacji, a także da obraz sposobu myślenia i planowania, co w przypadku niemal każdego stanowiska jest kluczowe. Pamiętaj jednak, że brak planu B może stanowić duży plus – być może kandydat pragnie pracować tylko i wyłącznie dla Ciebie.

  1. Z czego jesteś znany/znana?

Na pierwszy rzut oka łatwe pytanie o indywidualne cechy charakteru. W rzeczywistości pokazuje miejsce osoby w społecznościach, grupach ludzkich,  prawdopodobieństwo posiadania umiejętności przebicia/wybicia się, a także stosunek do samego terminu „bycia znanym”. Idealne pytanie w przypadku rekrutacji na stanowiska menadżerskie, gdzie często ważna jest charyzma i cechy przywódcze jednostki.

  1. Co chciałbyś robić codziennie zawodowo, co sprawiałoby ci radość?

Każdy pragnie mieć w organizacji kandydatów, którzy będą szczęśliwi, pracując na swoich stanowiskach. To pytanie doskonale odkryje to, co sprawia, że kandydat będzie szczęśliwy w pracy, a więc będzie ją wykonywał chętniej. Doskonała odpowiedź na to, czy kandydat pasuje do danej roli i jakie jest prawdopodobieństwo, że utrzyma się w firmie przez dłuższy czas.

  1. Dlaczego szampony do włosów są w różnych kolorach a piania zawsze biała?

To pytanie z cyklu „ale o co chodzi”. Niemal zawsze budzi popłoch wśród kandydatów i obserwujesz zamyślone, pytające twarze. Dla kreatywnych to szansa na pokazanie całego warsztatu i uruchomienie wyobraźnie. Jeśli potrzebujesz takich pracowników – to pytanie jest idealne.

  1. Jakbyś ocenił swoją pamięć?

Pytanie, które w łatwy sposób oddzieli osoby poukładane, które zaczną faktycznie analizować swoja pamięć i mówić o tym ile razy w życiu im pomogła od, być może osoby, którą szukasz na stanowisko kreatywne, która powie: „jakie było pytanie?”

  1. Opowiedz o swoich niepowodzeniach w pracy, o zawalonych projektach.

Pytanie da odpowiedź o świadomości i zakres odpowiedzialności kandydata za niepowodzenia. Jeżeli bierze odpowiedzialność za niepowodzenia i ma świadomość swojego udziału, co skutkuje tym, że uczy się z sytuacji – to idealnie. Jeżeli obwinia cały świat dookoła – masz odpowiedź.

  1. Jak była największa decyzja w życiu jaką podjąłeś. Czemu była taka duża?

Doskonały sposób aby odkryć stosunek kandydata do podejmowania decyzji. Czy decyzję podjął od razu, czy zajęło mu to więcej czasu? Czy sam ją podjął, czy była owocem kolektywnego procesu? Czy do decyzji prowadził jakiś plan. Co się zmieniło od czasu podjęcia decyzji.

 

 

stopka